środa, 13 czerwca 2018




FESTIWAL NAUKI
12 czerwca w naszej szkole odbył się festiwal nauki. Uczniowie z klas III-VII przygotowali ciekawe doświadczenia wykorzystując dostępne produkty takie jak: soda, ocet, płyn do mycia naczyń, cola. Celem festiwalu  było  odkrywanie nowych , inspirujących możliwości, jakie daje samodzielny kontakt z nauką i doświadczeniami. Nazwy niektórych eksperymentów brzmiały intrygująco np. „Uciekający pieprz" czy „Tańczące rodzynki”.   Obserwujący doświadczenia dowiedzieli się między innymi , że balon można napompować za pomocą octu i sody. 

Oto opisy niektórych eksperymentów:

"Uciekający pieprz"
 Do talerza została wlana woda, którą posypano pieprzem. Zmielony pieprz wsypany do wody utrzymywał się na jej powierzchni. Gdy włożono do wody patyczek higieniczny, pieprz zaczął przylegać do patyczka, oblepiając go. Kiedy włożono do wody patyczek nasiąknięty płynem do zmywania naczyń, pieprz uciekał od patyczka.

Magnes i Opiłki Żelaza
Żelazo, przyciągane przez magnes, jest zebrane w duże skupiska podobne do kolczastych kryształów.

Rodzynkowe Rybki
Gdy do wody gazowanej wrzucimy rodzynki, po pewnej chwili zaczną one unosić się do granicy cieczy i opadać. Jest to spowodowane wnikaniem bąbelków dwutlenku węgla w porowate struktury rodzynka i łączeniem się bąbelków gazu.

Cola i Mentosy
Gdy do coli wrzucimy klika mentosów po chwili zacznie wydobywać się gaz, a nawet piana. Jest tak dzięki rozpuszczalności mentosa w kwasach zawartych w napoju oraz wnikaniu bąbelków gazu w coraz bardziej chropowatego, rozpuszczające go się mentosa.

Naelektryzowany Balon
Gdy przez minutę potrzemy balon o wełnianą czapkę czy sweter zacznie on przyciągać skrawki cienkiego papieru. Podczas pocierania, balon zyskuje ładunek elektryczny ujemny potrzebny do przyciągania.

Ciecz nienewtonowska,  to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe.
Do przygotowania doświadczenia potrzebujemy:
-mąkę ziemniaczaną,
-miseczkę,
-łyżeczkę,
-wodę.
Do miseczki wlewamy wodę, wsypujemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy łyżeczką. Powstałą masę lepimy w kulkę i czekamy na efekt.
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz